Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

Narodowe Czytanie „Przedwiośnia”

25.09.2018
W roku 100-lecia odzyskania niepodległości wspólnie z gośćmi Liceum Ogólnokształcącego, Biblioteki Publicznej i Rogozińskiego Centrum Kultury odczytaliśmy fragmenty „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego.

Wśród lektorów: Burmistrz Rogoźna – Pan Roman Szuberski, Pani Burmistrz - Renata Tomaszewska, Dyrektor RCK - Marcin Matuszewski, dyrektorzy wszystkich szkół podstawowych (wraz z oddziałami gimnazjalnymi) oraz ponadgimnazjalnych naszej gminy, poloniści, bibliotekarze i oczywiście młodzież.

Wraz z Cezarym Baryką, głównym bohaterem utworu, szukaliśmy odpowiedzi na pytanie, co w burzliwych latach początku XX w. oznaczało być Polakiem. Staliśmy się świadkami przewrotów ustrojowych i sporów ideologicznych. Śniliśmy o „szklanych domach”, przeżywaliśmy rozterki bohatera, także te miłosne. Czuliśmy na barkach Cezarego Baryki, Antoniego Lulka i Szymona Gajowca ciężar tej niepodległej Polski, problemy pierwszych lat po wyzwoleniu. Czy dziś łatwo o poczucie narodowej tożsamości, rozumienie słów patriotyzm, ojczyzna? Z pewnością nie! Dlatego warto śledzić losy Baryki, poszukać związków z teraźniejszością.

Organizatorzy jeszcze raz dziękują wszystkim za wspaniałe odczytania fragmentów. Do zobaczenia za rok.

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: