Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


W duchu rycerskiego obyczaju...

W duchu rycerskiego obyczaju...

14.12.2018
W mikołajkowe popołudnie, 6 grudnia br. o godzinie 17:00, tradycyjnie w Liceum Ogólnokształcącym im. Przemysława II w Rogoźnie odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Zaszczytu tego dostąpili uczniowie pierwszej klasy w auli szkoły. mi naszej społeczności szkolnej oraz przyjaźni zawartych na całe życie.
W tym niepowtarzalnym miejscu zgromadziło się szacowne gremium. Prócz licealistów obecni byli rodzice, grono pedagogiczne zaproszeni goście: Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kutka, wieloletni nauczyciele Liceum, honorowi członkowie Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół LO, profesorowie - Maria Szostak, Jolanta Wiese-Schiling, Władysław Ruks oraz Przewodniczący Rady Rodziców Pan Marek Mikołajczyk.
Dyrektor szkoły pan Robert Kornobis przywitał przybyłych na uroczystość. Pogratulował adeptom liceum pierwszego sukcesu, a mianowicie wkroczenia w mury jednego z najstarszych liceów w Polsce. To wielki zaszczyt być uczniem szkoły z tradycjami, w której kultywuje się fundamentalne wartości: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, tradycję i patriotyzm. W swych słowach dyrektor odniósł się do słów Jana Pawła II, widniejących w auli: „Pamięć o przeszłości oznacza zaangażowanie w przyszłość”. Dyrektor podkreślił, że wszyscy: dyrekcja, grono pedagogiczne i uczniowie, tworzą jedną, wielką rodzinę. Jak w każdej rodzinie, tak i w szkole każdy ma swoje obowiązki i prawa, których winien przestrzegać. Do najważniejszych obowiązków uczniowskich należy nauka, w której pomagać będą nauczyciele. Robert Kornobis życzył pierwszoklasistom, aby lata spędzone w rogozińskim liceum były czasem rozwoju, twórczej pracy, kształtowania właściwych postaw moralnych.
Po przemówieniu gospodarza szkoły, odbyła się część artystyczna, w której zaprezentowano skecz kabaretowy „Zebranie z rodzicami” oraz program o charakterze refleksyjnym, zatytułowany ,,Co w życiu ważne”. Pierwszoklasiści wypowiedzieli wiele ważnych kwestii o życiu np. człowiek powinien dawać siebie innemu człowiekowi, powinien żyć z innymi w przyjaźni, powinien dawać ludziom swoją radość i zrozumienie, swoją wiedzę, humor i swój smutek, nikt nie powinien się poddawać. Klamrą spinającą przedstawienie była para staruszków wspominająca czasy własnego dzieciństwa, młodości, rodzicielstwa. Przekazali licealistom maksymę: ,,Lata dzieciństwa, młodości, słodkie beztroskie...pamiętajcie to wspomnień perła′.
Tradycyjny taniec polski – Polonez, zaprezentowany przez pierwszoklasistów rozpoczął podniosłą ceremonię pasowania. Uczniowie złożyli przy Sztandarze Szkoły rotę ślubowania, a następnie pan dyrektor repliką Szczerbca – symbolem odwagi, szlachetności i rycerskości, pasował każdego ucznia przyjmując go symbolicznie w poczet społeczności licealnej. Młodzież klas starszych przypinała złote tarcze, jako symbol ciągłości obyczajowej kolejnych pokoleń w ponad 150 letniej tradycji Alma Mater Rogosnensis.
Nad całością prac związanych z przygotowaniami do pasowania i ślubowania czuwali wychowawca klasy pierwszej: Agnieszka Widzińska, wychowawca klasy 2b Bronisława Peplińska, Pani Monika Chudzicka oraz animator tej uroczystości – Ewa Zalejarz. Ogromny wkład w uroczystość mieli rodzice, którzy przygotowali wspaniałe wypieki (DZIĘKUJEMY).
Podniosła atmosfera, oprawa artystyczna, tekst przysięgi, symboliczny moment pasowania na ucznia nie pozwolą wymazać ze wspomnień tej uroczystości.
Wszystkim pierwszoklasistom życzymy: samych sukcesów w nauce, radości z bycia członkiem społeczności szkolnej.

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: