Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


Chrońmy Naszą Planetę

Chrońmy Naszą Planetę

06.11.2019

Mamy coraz większą świadomość, że nasza cywilizacja przyczynia się do ogromnego zagrożenia życia na Ziemi. Niestety śmiecimy i zanieczyszczamy środowisko. Pan Dyrektor na inauguracji tego roku szkolnego postawił pytanie „Co każdy z nas może zrobić, aby chronić Naszą Planetę?”, bo przecież jeżeli chcę coś zmienić, to najlepiej zacząć od siebie.

Zagadnienia dotyczące ochrony środowiska, odnawialnych źródeł energii, recyklingu pojawiają się przy okazji realizacji zajęć z wielu przedmiotów. W minionym tygodniu dyrektor Robert Kornobis przeprowadził w każdej klasie naszej szkoły spotkanie z uczniami i nauczycielami, na którym rozmawialiśmy o segregowaniu śmieci, które zostanie wprowadzone w naszej szkole. Okazało się, że temat inspiruje do zastanowienia się nie tylko nad segregacją śmieci w celu ich recyklingu, czyli ponownego wykorzystania surowca. Rozmawialiśmy o naszym codziennym życiu i Pan Dyrektor namawiał, aby zastanowić się, czy nie można pójść dalej i spróbować zmniejszyć „produkcję” śmieci, a szczególnie odpadów plastikowych, które tworzą straszny krajobraz. Wystarczy rozejrzeć się idąc na spacer do lasu, nad jezioro, ale co najgorsze plastik przenika do organizmów żywych we wszystkich środowiskach. Oczywiście pojawiło się zadanie z matematyki: jeżeli każdy członek społeczności naszego Liceum ok. 250 osób każdego dnia wykorzysta do zapakowania śniadania jeden plastikowy woreczek, to w tygodniu wyprodukujemy ok. 1250 plastikowych śmieci, w miesiącu robi się ok. 5000, itd., przemnóżmy, to przez ilość szkół w Rogoźnie, potem w innych miastach, itd., jeżeli nie zadbamy o dobrą gospodarkę odpadami, to tony plastiku pływającego w morzach i oceanach stają się wiarygodne. Czy można tę liczbę zmniejszyć, oczywiście!!! – np. zapakować śniadanie do pudełka wielokrotnego użytku. Poszukaliśmy wiele innych przykładów, przyjrzeliśmy się pakowaniu codziennych zakupów, kupowaniu z rozwagą oraz przekazywaniu ubrań w miejsca i do instytucji, które zajmują się ich ponownym wykorzystaniem. Mówiliśmy o odpadach typu baterie, żarówki, drobny sprzęt elektroniczny, które można w naszym mieście wyrzucić w wielu miejscach specjalnie do tego przeznaczonych. Rozmowa o codziennym szykowaniu śniadania sprowokowała do zastanowienia się nad tym, co jemy, co pijemy. Niestety często też zaśmiecamy (!) nasz organizm spożywając produkty bardzo niezdrowe i bez wartości odżywczych, a jak chce się zmieniać Świat, to trzeba mieć siłę. I tutaj zahaczyliśmy o aktywność fizyczną i codzienny ruch oraz wyrabianie nawyków zdrowego stylu życia. Promujemy takie postawy, Liceum Ogólnokształcące im. Przemysława II współorganizuje już po raz piąty Rogoziński Półmaraton Przemysła II, który odbędzie się w najbliższą sobotę, 9 listopada, ale to już temat na kolejną aktualność. A wracając do segregacji, to w naszej szkole od dzisiaj jest jeszcze bardziej kolorowo, co można zobaczyć na zdjęciach. Zadbajmy o właściwe wykorzystanie tego sprzętu, a swoją postawą Chrońmy Naszą Planetę i namawiajmy do tego wszystkich wokół.

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: