Aktualności

Nasi mistrzowie sudoku.

26.10.2013

Sudoku to łamigłówka logiczna, w której trzeba wypełnić diagram 9x9 kratek w taki sposób aby w każdym wierszu i w każdej kolumnie oraz w każdym z 9 małych kwadratów 3x3, każda cyfra występowała tylko raz. Grę wymyślono w Japoni w 1986 roku, ale popularność na świecie zyskała dopiero w 2005 roku. Sudoku nie wymaga od gracza skomplikowanych rachunków matematycznych przez co może wydawać się prosta i banalna. W rzeczywistości bez cierpliwości i umiejętności logicznego myślenia jej rozwiązanie nie jest możliwe.Naukowcy obliczyli, że  kombinacji cyfr spełniających zasady sudoku jest aż 6 670 903 752 021 072 936 960. Jak pokazały szkolne eliminacje w naszej szkole wielbicieli sudoku jest bardzo wielu.Drogą eliminacji, do których zgłosiło się 24 zawodników, wyłonione zostały trzy dwuosobowe drużyny: Szymon Guźliński (IIIA) i Radek Ptaszyńsk i(IIIA); Mikołaj Strzępka (IIA) i Robert Górkiewicz (IIA) oraz Marta Zdon (IIA) i Radek Wilczek (IIIA), które reprezentowały szkołę w Powiatowych Mistrzostwach w Sudoku o Puchar Starosty Powiatu Poznańskiego. Zawody odbyły się 17 października w ZS w Bolechowie. Po dwugodzinnych zawodach drużynowych i godzinnych zmaganiach indywidualnych okazało się, że naszym zawodnikom udało się wywalczyć najwyższy stopień podium w obu kategoriach. Drużyna w składzie Szymon Guźliński i Radek Ptaszyński zdobyła I miejsce w kategorii drużynowej. W tej samej kategorii (po dogrywce)na trzecim stopniu podium stanęli Marta Zdon i Radek Wilczek. W kategorii indywidualnej mistrzostwo wywalczył Szymon Guźliński a Mikołaj Strzępka uplasował się tuż za podium czyli na miejscu czwartym. Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich wielbicieli sudoku zachęcamy do intensywnych treningów przygotowujących do kolejnych zawodów.