Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


Teatralna biografia Przemysła II - Patrona Szkoły

15.06.2016

„Przeszłość nie wraca jak żywe zjawisko

W dawnej postaci – jednak nie umiera;

Odmienia tylko miejsce, czas, nazwisko

I świeże kształty dla siebie przybiera”.

We wtorek 14 czerwca 2016 roku o godzinie 18.00 w auli Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie odbyło się przedstawienie zatytułowane Przemysł II oparte na tekście sztuki Romana Brandstaettera oraz fragmentach powieści Elżbiety Cherezińskiej Korona śniegu i krwi. W inscenizacji został wykorzystany wiersz ks. kanonika Bolesława Nowaka Królowi Przemysławowi II, a sam autor – absolwent naszego Liceum był tego dnia na widowni.Dyrektor szkoły, Robert Kornobis powitał przybyłych gości. Spektakl oglądali przedstawiciele władz samorządowych: Przewodniczący Rady Powiatu Gustaw Wańkowicz wraz z małżonką oraz Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Rogoźnie Pan Maciej Kutka, emerytowani nauczyciele Liceum z Panią Dyrektor Marią Szostak, która będąc nauczycielem języka polskiego reżyserowała sztukę Brandstaetera o Przemysławie II, a występował w niej obecny Pan Dyrektor. Obecni byli również nauczyciele, pracownicy szkoły, rodzice, młodzież rogozińskich szkół, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna z Prezesem Panią Lucyną Bełch oraz mieszkańcy naszego miasta. Dyrektor witając przybyłych gości podkreślił, że uczniowie liceum i gimnazjum kierują się hasłem widniejącym na szkolnym sztandarze: „Tradycja i Przyszłość”, a historia to wyposażenie młodzieży w niezbędne do dorosłego życia wykształcenie i wychowanie oparte na trwałych, uniwersalnych wartościach, a także okazja do zatrzymania się i refleksji. Dzięki świadomości przeszłości budujemy swoją tożsamość. Uczniowie Liceum i Gimnazjum zaprezentowali zebranym gościom piękną opowieść o królu Przemyśle II, o człowieku, który w czyn wprowadził pomysł o zjednoczeniu ziem polskich i podniesieniu ich do rangi królestw.

Spektakl o Przemyśle II okazał się czymś więcej niż wyrecytowanym tekstem sztuki, bo przecież to „człowiek jest sztuki królem / Sztuka – kształtem jego woli”.

Uczniowie swoją wspaniałą grę aktorską dostarczyli widzom wzruszeń i poruszyli ich emocje. Na zakończenie Dyrektor Robert Kornobis pogratulował młodzieży i wręczając bukiet kwiatów podziękował Pani Ewie Zalejarz – nauczycielce języka polskiego – która opracowała scenariusz spektaklu i go wyreżyserowała.

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: