Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

14.10.2019

"ż dobrego w tym, o ja, o życie?

Odpowiedz

Że tu jesteś - że istnieje życie i tożsamość

Że sztuka trwa i także ty dopisać możesz wers."


Walt Whitman

10 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Podniosły charakter podkreślały  odświętne stroje, odśpiewanie hymnu, obecność pocztu sztandarowego,  a także wizyta nauczycieli seniorów- profesor Zofii Lűck oraz profesora Władysława Ruksa, długoletnich nauczycieli Liceum.  Historię święta przypomniał Dyrektor – Pan Robert Kornobis.

Samo święto prowokuje do wielu pytań. Co dziś - w XXI w. znaczy być nauczycielem? Czego i jak uczyć młodych, by sprostali niełatwej rzeczywistości? Jak współtworzyć tożsamość uczniów, by każdy z nich, samodzielnie mógł dopisać swój życiowy wers? Czy istnieje szansa, by być dla młodych autorytetem?

Młodzież dała nam kilka wskazówek. Inspiracją dla nich był John Keating – główny bohater książki „Stowarzyszenie umarłych poetów” – nauczyciel charyzmatyczny, choć za takiego sam się nie uważa, osoba pełna energii, wychodząca poza schematy, pełna pasji i miłości do swego przedmiotu, człowiek ceniący indywidualizm, budujący w młodych poczucie własnej wartości, inspirujący do twórczego działania i podążania za własnymi marzeniami, nawet jeśli dla innych są dziwne lub śmieszne.

Podczas inscenizacji fragmentów utworu Nancy H. Kleinbaum w rolę nauczyciela wcieliła się Klaudia Pacholczak – uczennica grupy humanistycznej klasy 1a liceum, natomiast role uczniów odegrali  jej koleżanki i koledzy z klasy. Wszyscy doskonale się spisali. Klimat uroczystości tworzyły również piosenki w wykonaniu Wiktorii Mielke, Małgosi Szymańskiej, Oliwii Ratajczak, Zuzanny Chojnackiej, Julii Woźniak oraz Sary Frankiewicz.  Programem artystycznym młodzież chciała wyrazić szacunek do pracy swoich nauczycieli, pracowników administracji oraz obsługi szkoły a także podziękować, że dają uczniom swoją osobowość, swój indywidualizm i uczą dużo więcej niż zapisano w podręcznikach.

Podobne spostrzeżenia miał Samorząd Uczniowski, który na finał apelu przygotował niespodziankę. Scenki ilustrujące przerysowane, choć typowe zachowania  nauczycieli naszego Liceum pokazywały, że w szkole mamy galerię samych charyzmatyków. Kreacje aktorskie stworzone przez Oskara Tłoczyńskiego, Jakuba Nadolińskiego, Jana Keisera, Filipa Darnę, Aleksandrę Nowak, Weronikę Apoń i Franciszka Kornobisa na długo zapadną w pamięć. Brawa dla wszystkich występujących za ich odwagę i kreatywność.

Na koniec wszyscy udowodniliśmy, że mamy dobre serca. Wspólnie  na rzecz chorego na białaczkę Patryka z Wągrowca zebraliśmy kwotę 1502,03 zł. 

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: