Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. X

Aktualności


Finał Projektów 2016 - klasa 2b Gimnazjum

08.06.2016

W czwartek 2 czerwca 2016r. uczniowie klasy 2b Gimnazjum zaprezentowali efekty swojej pracy grupowej nad projektami edukacyjnymi. Zmierzyli się oni z tematem tworzyw sztucznych, które otaczają nas wszędzie dookoła. Nad projektem pracowali w czterech grupach. Pierwsza z nich podjęła się znalezienia informacji na temat: „Rodzaje i zastosowania tworzyw sztucznych”. Zebrali wiele przedmiotów codziennego użytku i pogrupowali je według materiałów z jakich były wytworzone. Jeden z uczniów podjął kilkakrotnie próbę otrzymania „plastiku” z mleka, które zawiera długie łańcuchy białkowe podobne do łańcuchów polimerowych. Poszukali również wielu informacji dotyczących historii tworzyw jak i obecnego stanu przemysłu polimerów w Polsce i na świecie. Uwieńczeniem ich pracy było przygotowanie filmu pokazującego cały proces produkcji materacy z pianki poliuretanowej w największym rogozińskim przedsiębiorstwie Dendro Poland.

     Temat projektu drugiej grupy badawczej brzmiał „Identyfikacja tworzyw sztucznych”. Aby rozpocząć pracę uczniowie udali się do laboratorium zakładu „Dendro”, gdzie zobaczyli podstawowe metody badania tworzyw. Później samodzielnie próbowali znaleźć metodę, która pozwoliłaby im powiedzieć z jakiego tworzywa wykonana jest dana próbka. Metoda płomieniowa okazała się trafionym pomysłem, a jednocześnie zainspirowała do wielu innych  doświadczeń niekoniecznie związanych z tworzywami sztucznymi.

     Grupa trzecia nieco inaczej ugryzła temat i pracowała charytatywnie przy zbiórce nakrętek z polietylenu dla chorego chłopca. Ich temat projektu to „Serce w zakrętce”. Uczniowie próbowali rozbudzić pokłady empatii nie tylko u siebie ale także wśród naszej społeczności szkolnej. W trakcie realizacji projektu zaprosili do Rogoźna Antosia wraz z mamą, która opowiedziała im całą historię życia sześcioletniego, ciężko chorego chłopca. Tak pozytywnego nastawienia do życia jak u Pani Ryszardy nie widzieli u nikogo!

     Jeśli już tyle tworzyw wytwarzamy to należało zadać sobie pytanie, co dalej z niepotrzebnymi przedmiotami zrobić. To było zadanie ostatniej grupy, której temat „Recykling tworzyw sztucznych” nie do końca oddawał obraz pracy, którą wykonali. Zamienili wiele „śmieci” na zabawne i przydatne przedmioty codziennego użytku czy wymyślne dekoracje sali.

     Efekty swoich zmagań młodzi badacze przedstawili uczniom Liceum jak i Gimnazjum, a popołudniu do szkoły zaprosili swoich rodziców, którym pokazali swoje dokonania.

     Podsumowując, młodzież poprzez zabawę nauczyła się wielu nowych umiejętności społecznych i psychologicznych, a przy okazji poszerzyli swoją wiedzę z chemii wykraczając poza podstawę programową.

Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum im. Przemysława II w Rogoźnie
64-610 Rogoźno, ul. Wielka Poznańska 61
tel.: (67) 26-17-031, fax: (67) 26-10-257
Odwiedź nas na: